Prieš šventes

Kalėdos – viena iš laukiamiausių švenčių metuose, suburiančių šeimas ir artimuosius prie vieno stalo. Ruošdamiesi joms, norime būti vaišingi, sočiai palepinti save ir svečius visų taip laukiama vakariene, todėl kartais galime persistengti prisipirkdami per daug maisto ir gausiai nukraudami stalą patiekalais.

Svarbiausias žingsnis, kuris padės išvengti švaistymo – nusipirkti tiek maisto, kad viskas būtų suvalgyta. Dalinamės patarimais, kurie padės per šventės ir po jų neišmesti nei vieno kąsnelio.

Šaldytuvo revizija

Pirmiausia, dar savaitę prieš šventes atlikite šaldytuvo reviziją ir pasistenkite kuo daugiau suvalgyti jame esančio maisto. Taip šaldytuve liks daugiau vietos, o tvarkingose lentynose bus lengviau matyti, ko trūksta ir sudėti naujus produktus. Beje, nepamirškite ir šaldiklio – čia taip pat atlaisvinkite kuo daugiau vietos.

Dažna klaida, per kurią prisiperkame per daug maisto – ėjimas į parduotuvę paskutinę minutę be aiškaus plano. Ruošiant vaišes, kai kurių produktų vis tiek pritrūksta ir į parduotuvę tenka bėgti antrą kartą. Todėl prieš apsipirkdami ar užsisakydami prekes į namus, sudarykite sąrašą ir pirkite tik tai, ko jums reikės vakarienei. Patikrinkite visas spinteles ir šaldytuvą, gal turite užslėptų konservuotų pupelių ar žirnelių, kuriuos galite panaudoti mišrainėms?

Apskaičiuokite

Žinodami tikslų svečių skaičių, galite apskaičiuoti, kiek reikės pirkti maisto. Internete galima pasitikrinti receptus – pavyzdžiui, tradicinio silkės pataluose patiekalo iš 200 g silkės, 3 bulvių, 2 morkų ir burokėlių, 5 kiaušinių ir 1 svogūno užteks paskanauti 8 žmonėms, o 2–3 kg anties užteks 4–6 asmenims. Jei šeimos narių nebus daug, proporcingai mažinkite recepto ingredientus.

Gaminkite jau patikrintus patiekalus, kurie tikrai bus suvalgyti. O jei norite išbandyti kažką naujo ir netradicinio, pasiklauskite savo artimųjų, ar jie tikrai norės tai valgyti.

Vakarieniaujant

Maistas kambario temperatūroje genda – jau po 2-4 val. čia pradeda kauptis bakterijos. Greičiausiai genda daugiau drėgmės turintys patiekalai, pvz. mišrainės, todėl supjaustę ingredientus salotoms, majonezą dėkite paskutinę akimirką prieš ateinant svečiams.

Vakarienės metu geriau ant stalo patiekite mažiau maisto, o likusį laikykite šaldytuve – pasipildyti lėkštes spėsite visada. Keptą mėsą ir paukštieną, pyragus ir vaisius pjaustykite tada, kai ketinate juos valgyti, nes nesmulkintas maistas ilgiau išlieka šviežias.

Po vakarienės sandariai uždenkite arba uždarykite likučius į skaidrias maisto dėžutes, kad patektų kuo mažiau oro ir laikykite žemoje temperatūroje. Skaidriuose indeliuose greičiau pamatysite maistą ir galėsite lengviau planuoti kitos dienos meniu. O jei galvojate apie lauktuves svečiams – dar prieš vakarienę sudėkite maistą į atskirus indelius ir laikykite šaldytuve. Nes patiekalui stovint kelias valandas kambaryje, o vėliau ir šiltame automobilyje, kitą dieną jis nebus toks skanus ir šviežias.

Įdėjus šiek tiek daugiau laiko ir pastangų, švęsti gražiausias metų šventes galime be jokio maisto švaistymo pėdsako. Ir visada verta atsiminti, kad per šventes susitinkame ne dėl maisto, o dėl vienas kito ir jaukaus laiko kartu.